dzień
Edukacja Prawo Dla mediów Galeria Kontakt
pl

da się zauwazyc

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego czasem kogoś widać już z daleka, a innym razem wcale? Czy wiesz, co zrobić, by kierowca samochodu miał zawsze szansę zauważyć pieszego lub rowerzystę?

Ktoś, kto nigdy nie doświadczył jazdy motocyklem czy skuterem, nie zrozumie miłości do jednośladów. Poczucie wolności, frajda z panowania nad maszyną, dźwięk silnika - tego nie sposób porównać z czymkolwiek innym. Z drugiej strony, ta pasja niesie ze sobą spore ryzyko. Czy można je zmniejszyć?

Rowerzysta? To widać!
Do korzyści płynących z jazdy rowerem nikogo nie trzeba przekonywać. Dobrze, że moda na poruszanie się tymi pojazdami zatacza coraz szersze kręgi. Większa liczba rowerzystów na drogach zmusza też ustawodawców do tworzenia nowych przepisów poprawiających bezpieczeństwo.

Lubisz biegać? Jesteś dobry w jeździe na rolkach? A może nie wyobrażasz sobie życia bez deskorolki? „Sport to zdrowie” głosi słynne powiedzenie. I tak będzie, pod warunkiem, że zadbasz o swoje bezpieczeństwo.

Troskliwi rodzice dbają o bezpieczeństwo dziecka w każdej sytuacji. Gdy ciekawski maluch zaczyna raczkować, kupujemy zaślepki do kontaktu, a kiedy zaczyna jeździć na rowerku wyposażamy go w kask i odblaski. Te ostatnie stają się obowiązkowym wymogiem, gdy dziecko samodzielnie wędruje do szkoły.

Kilka lat temu słynny projektant Karl Lagerfeld tak reklamował odblaskową kamizelkę: „Jest żółta, jest obrzydliwa, nie pasuje do niczego, ale może uratować życie.” Pamiętajmy o tym, gdy poruszamy się po drodze pieszo. Bezpieczny powrót do domu z pracy czy szkoły zależy również od ciebie. Daj się zauważyć!

Czy chcesz, żeby twój pies był dobrze widoczny w czasie wieczornego spaceru? Twój kot uwielbia samotne nocne wyprawy? Zainwestuj w odblaskową smycz lub szelki. Dzięki temu twój ukochany zwierzak będzie dobrze widoczny z daleka, co zmniejszy prawdopodobieństwo, że skończy tragicznie pod kołami. A przy tym, spacerując z psem na odblaskowej smyczy, również i ty jesteś bardziej bezpieczny.

Zauważyłeś zapewne, że wiele osób pracujących na zewnątrz (pracownicy budowy, służby porządkowe, policjanci, strażacy itd.) nosi ubrania robocze z elementami odblaskowymi. Nie bez  powodu – mają być widoczni z daleka i przede wszystkim bezpieczni.

Wszystko o odblaskach - ciekawostki i przydatne informacjeby dpistudio